Delegacija Vlade Zeničko-dobojskog kantona, koju su predvodili premijer Nezir Pivić i ministar za boračka pitanja Adnan Sirovica, te delegacija Skupštine Zeničko-dobojskog kantona, predvođena predsjedavajućim Ćazimom Huskićem i zastupnikom Fahrudinom Čolakovićem, koji je ujedno delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, prisustvovale su otvaranju spomen-obilježja šehidima Željeznog Polja na Velikoj Mahnjači kod Žepča.
Na spomen-obilježju uklesana su imena 68 šehida Željeznog Polja koji su svoje živote položili za slobodu Bosne i Hercegovine.
– Drago mi je što sam danas na ovom posebnom mjestu koje je trajno upisano u historiju Bosne i Hercegovine. Budite ponosni na ono što jeste i na ono što su ljudi ovog kraja učinili za svoju domovinu. Zbog svoje skromnosti često ne govore o značaju koji su imali u njenoj odbrani. Ono što su Bosanci i Hercegovci učinili devedesetih godina i način na koji su odbranili svoju zemlju ravni su čudu. Pobijediti vojnu silu koja je bila među najjačima u Evropi uspjeli su ljudi koji su bili slabo naoružani, ali odlučni da brane svoje domove i svoju državu. Malo ko im je davao šansu za uspjeh, ali su uspjeli jer su se borili srcem, jer su branili svoje porodice i jer nemaju rezervnu domovinu – kazao je premijer Nezir Pivić.
Poručio je da se moramo ponositi časnom Armijom Republike Bosne i Hercegovine, koja se nije svetila niti činila zločine, nego je poštovala Ženevske konvencije i međunarodno humanitarno pravo.
Naglasio je da je položaj branilaca jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Zeničko-dobojskog kantona te da institucije ovog kantona kroz brojne programe i projekte kontinuirano pružaju podršku boračkoj populaciji, od zapošljavanja i stambenog zbrinjavanja, preko boračkih naknada, liječenja i stipendiranja studenata, do izgradnje spomen-obilježja, pomoći udruženjima i podrške obilježavanju značajnih mjesta i datuma iz perioda odbrane Bosne i Hercegovine.
– Ministarstvo za boračka pitanja za izgradnju ovog kompleksa izdvojilo je više od 82.000 KM, a to je samo mali dio onoga što su naši borci zaslužili braneći jedinu domovinu koju imamo. Na ovaj način odajemo počast našim šehidima i poginulim borcima, a izgradnja spomen-obilježja predstavlja moralnu obavezu i trajni podsjetnik na herojsku odbranu Bosne i Hercegovine, ali i opomenu budućim generacijama – rekao je ministar Adnan Sirovica.
Prema riječima ministra, podrška nije izostala ni za druga mjesta u Željeznom Polju, pa su finansirani i projekti u Orčevićima i Šahmanima. U protekle tri godine samo je iz budžeta Ministarstva za boračka pitanja za područje Željeznog Polja izdvojeno oko milion konvertibilnih maraka kroz programe samozapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, pomoći u liječenju i druge vidove podrške boračkoj populaciji.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Featured
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona Mirza Mušija i pomoćnica ministra za sport Maša Škrbić upriličili su prijem za članice Ženskog košarkaškog kluba Jumper Taurus iz Zenice, prvaka Bosne i Hercegovine za sezonu 2025/2026.
- Zaista je odličan rezultat koji ste ostvarili. Čestitam vam na ovom uspjehu. Klub je osnovan 2017. godine, a već ste uspjeli osvojiti titulu prvaka naše zemlje. Hvala vam što ste na ovaj način potvrdili da se klubovi iz Zeničko-dobojskog kantona mogu vratiti u vrh bosanskohercegovačkog sporta. Ovo zaslužuje aplauz, čestitke i, naravno, podršku – kazao je ministar Mušija.
Ministar je podsjetio da je jedan od prioriteta Vlade Zeničko-dobojskog kantona u ovom mandatu snažniji fokus na razvoj sporta, što potvrđuju i budžetska izdvajanja. Dok je 2023. godine za sport bilo opredijeljeno 1,8 miliona KM, u 2026. godini ta sredstva povećana su na šest miliona KM.
Predsjednik ŽKK Jumper Taurus Almir Omerčević zahvalio se Ministarstvu i Vladi Zeničko-dobojskog kantona na kontinuiranoj podršci, ističući da bi bez te finansijske pomoći bilo izuzetno teško iznijeti sezonu do kraja.
- Drago nam je što smo rezultatima opravdali ukazano povjerenje i uložena sredstva. Nadamo se da će podrška u budućnosti biti jednaka ili još veća kako bismo mogli napraviti iskorak i na međunarodnoj sceni. Osvajanjem Premijer lige BiH stekli smo pravo nastupa u WABA Regionalnoj ligi, ali su u ovom trenutku šanse za realizaciju tog nastupa male – rekao je Omerčević.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Featured
Vlada Zeničko-dobojskog kantona na današnjoj 132. sjednici usvojila je Prijedlog odluke o usvajanju Programa utroška sredstava Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline – Kantonalne direkcije za ceste, pozicija „Kapitalni transferi drugim nivoima vlasti – Izvor 10“ Budžeta ZDK-a za 2026. godinu.
U odsustvu premijera Nezira Pivića, sjednicom je predsjedavala premijer po ovlaštenju i ministrica finansija Dženana Čišija.
- Pored redovnih tačaka koje su bile na dnevnom redu, istakla bih Program utroška sredstava Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline u iznosu od 3.423.820,35 KM. Također, iz istog ministarstva Vladi je dostavljena Odluka o odobravanju sredstava po Javnom pozivu za realizaciju programa, projekata i srodnih aktivnosti iz oblasti zaštite okoliša za 2026. godinu, u ukupnom iznosu od 770.000 KM – izjavila je ministrica Dženana Čišija.
Prema riječima ministrice, nakon usvajanja Programa utroška sredstava predstoji raspisivanje javnog poziva za dodjelu sredstava za projekte lokalnih zajednica u oblasti cestogradnje i sanacije putne infrastrukture.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Ministarstvo finansija Zeničko-dobojskog kantona organizovalo je u Zenici sastanak predstavnika kantonalnih ministarstava finansija s ciljem razmjene iskustava i unapređenja saradnje u oblasti upravljanja javnim finansijama.
Sastanku su prisustvovali predstavnici ministarstava finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona, Kantona Sarajevo, Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, Posavskog kantona i Kantona 10, kao i uposlenici Ministarstva finansija Zeničko-dobojskog kantona.
Centralna tema sastanka bilo je uvođenje programskog budžetiranja, koje predstavlja zakonsku obavezu za sve nivoe vlasti, a čija je puna primjena predviđena od budžetske 2028. godine.
Ministrica finansija Zeničko-dobojskog kantona Dženana Čišija istakla je da je sastanak važan korak ka uspostavljanju kontinuirane saradnje među kantonalnim ministarstvima finansija.
- Zahvaljujem kolegama koji su izdvojili vrijeme da učestvuju na ovom sastanku. Smatram da je ovo značajan korak u jačanju komunikacije i saradnje svih kantonalnih ministarstava finansija. Razgovarali smo o temama koje su od izuzetnog značaja za naš budući rad, a posebno o programskom budžetiranju. Zeničko-dobojski kanton je u ovom procesu najdalje odmakao i planiramo da već narednu godinu započnemo s programskim budžetom. Kanton Sarajevo prati ovaj proces, dok su ostali kantoni u različitim fazama pripreme i nabavke potrebnih rješenja. Zakonska obaveza je da budžeti za 2028. godinu budu pripremljeni po principima programskog budžetiranja - izjavila je ministrica Čišija.
Podsjetila je da je Zeničko-dobojski kanton još prošle godine napravio važan iskorak potpisivanjem ugovora za implementaciju Oracle Enterprise Performance Management (EPM) sistema, čime je postao prvi kanton u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je započeo proces prelaska na programsko budžetiranje putem savremenih cloud rješenja.
Ministar finansija Hercegovačko-neretvanskog kantona Adil Šuta zahvalio je domaćinima na inicijativi za organizaciju sastanka te naglasio značaj međusobne razmjene iskustava.
- Kolegica Čišija prepoznala je važnost razmjene iskustava i mišljenja među kantonima. Zeničko-dobojski kanton je u ovom procesu otišao korak ispred ostalih. Mi smo trenutno u fazi nabavke potrebnih rješenja i pratimo aktivnosti koje provodi ZDK. Programsko budžetiranje predstavlja novu formu planiranja budžeta i svi ćemo morati biti spremni za njegovu punu primjenu. Ovakvi sastanci omogućavaju da razmijenimo znanja, iskustva i specifičnosti naših sistema te da lakše i brže odgovorimo na izazove koji su pred nama - kazao je Šuta.
Džeraldina Krndžija, koja po ovlaštenju Vlade Bosansko-podrinjskog kantona Goražde obavlja funkciju ministrice finansija, ocijenila je sastanak izuzetno korisnim za kantone koji tek ulaze u pojedine procese.
- Zahvaljujem ministrici Dženani Čišiji na organizaciji ovog sastanka. Razmjena iskustava bila je veoma korisna, posebno za kantone koji tek započinju određene procedure koje su drugi već proveli. Dobili smo vrijedan okvir i smjernice za buduće aktivnosti koje su u nadležnosti ministarstava finansija. Nadam se da će se ovakvi sastanci nastaviti i ubuduće jer predstavljaju značajan doprinos unapređenju rada svih kantonalnih ministarstava finansija - rekla je Krndžija.
Učesnici sastanka saglasili su se da je neophodno nastaviti redovnu komunikaciju i saradnju kako bi se proces uvođenja programskog budžetiranja proveo što efikasnije, uz razmjenu dobrih praksi i iskustava među kantonima.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Featured
Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić sastao se u Torinu s predsjednikom italijanske regije Pijemont Albertom Ciriom, potpredsjednikom regije Mauriziom Marroneom i regionalnim vijećnikom Maurom Favom.
Pijemont, regija na sjeverozapadu Italije sa preko 4,3 miliona stanovnika i Zeničko-dobojski kanton godinama imaju veoma dobru saradnju, posebno u domenu javnog zdravstva te razvoja poduzetništva i malih i srednjih preduzeća.
Zahvaljujući ovoj saradnji, Zeničko-dobojski kanton je osigurao značajne resurse i edukacije u oblasti liječenja onkoloških pacijenata u Kantonalnoj bolnici Zenica, a u novije vrijeme saradnja se odvija kroz projekte ranog otkrivanja karcinoma dojke i grlića materice, koja uključuje i rad s lokalnim zdravstvenim ustanovama.
- Poseban akcenat u razgovoru stavljen je na novi zajednički projekat od velike koristi za javno zdravstvo Zeničko-dobojskog kantona i Federacije Bosne i Hercegovine. Vrijednost projekta je oko 4 miliona KM, a uskoro očekujemo početak njegove implementacije - rekao je premijer Pivić.
- Važan sastanak za nastavak i jačanje dijaloga, saradnje i razmjene mogućnosti između naših teritorija u uvjerenju da je institucionalno poređenje temeljno sredstvo za izgradnju novih mogućnosti za rast i zajednički razvoj - objavio je nakon sastanka predsjednik regije Pijemont Alberto Cirio, koji je i bivši zastupnik u Evropskom parlamentu.
Pored toga, razgovarano je i o mogućnostima intenziviranja privredne saradnje. Italija je značajan vanjskotrgovinski partner Bosne i Hercegovine, a robna razmjena sa Zeničko-dobojskim kantona veća je od pola milijarde maraka. Uvoz iz Italije je još uvijek veći od plasmana roba i usluga iz Zeničko-dobojskog kantona, zbog čega se kantonalna Vlada fokusirala na jačanje privredne saradnje i privlačenje investicija iz ove zemlje.
Premijer Pivić je ovo poručio i na institucionalnom sastanku u dvorcu Agliè u regiji Pijemont, u organizaciji italijanske kompanije Hitherm SRL i bh. državljana koji žive u ovoj zemlji, kojem su prisustvovali i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, konzulica naše zemlje u Milanu Arijana Džogović, načelnik općine Maglaj Maid Suljaković, predstavnik općine Tešanj, kao i predstavnici kompanija iz Bosne i Hercegovine i Italije.
- Želimo privući investitore iz Italije koristeći snažnu industrijsku osnovu našeg kantona, povoljan geografski položaj i dobru povezanost putevima i željeznicama, a komparativna prednost naše zemlje je i porez na dobit od svega 10% što je jedna od najpovoljnijih stopa u Evropi. Raspolažemo i značajnim ljudskim potencijalima u domovini i našoj dijaspori koji mogu biti osnova za snažnije povezivanje s italijanskim partnerima - rekao je premijer Pivić.
Premijer Pivić je posjetio i konzulat Bosne i Hercegovine u Milanu gdje je s konzulicom Arijanom Džogović razgovarao o mogućnostima promocije potencijala i investicijskih prednosti Bosne i Hercegovine i Zeničko-dobojskog kantona u Italiji, ali i položaju bh. građana koji žive i rade u pokrajinama na sjeveru Italije, koji u najvećem broju dolaze iz Zeničko-dobojskog kantona.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
U sjedištu Ministarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona danas su potpisani ugovori o sufinansiranju infrastrukturnih projekata na području općine Maglaj, ukupne vrijednosti 125.056 KM.
Ugovore su potpisali ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK Antonio Šimunović, fra Josip Jukić te pomoćnik načelnika Općine Maglaj Faris Habibović.
Sredstva su osigurana za realizaciju dva projekta od posebnog značaja za lokalno stanovništvo i povratničke zajednice.
Za sanaciju i rekonstrukciju lokalnog puta u Mjesnoj zajednici Bradići, zaseok Tomići, odobreno je 100.000 KM. Riječ je o saobraćajnici koja ima veliki značaj za svakodnevni život stanovništva, bolju povezanost naselja te komunikaciju između općina Maglaj i Žepče.
Istovremeno, za nastavak uređenja katoličkog groblja svetog Ilije u Novom Šeheru odobreno je 25.056 KM. Ova sredstva bit će iskorištena za realizaciju treće faze projekta uređenja groblja, koje predstavlja važno vjersko, kulturno i društveno mjesto okupljanja lokalne zajednice.
Ministar Šimunović naglasio je da Vlada Zeničko-dobojskog kantona kroz ovakve projekte nastavlja pružati podršku povratničkim sredinama i stvarati bolje uslove za život građana.
- Naša je obaveza osigurati infrastrukturu koja stanovnicima ovih naselja omogućava dostojanstveniji i kvalitetniji život. Ulaganjem u putnu infrastrukturu, vjerske i društvene sadržaje jačamo lokalne zajednice i stvaramo pretpostavke za održiv povratak. Nastavljamo s provedbom mjera koje doprinose ravnomjernom razvoju svih dijelova kantona i poboljšanju životnih uslova naših građana - izjavio je ministar Šimunović.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK nastavit će i u narednom periodu podržavati projekte koji doprinose razvoju povratničkih sredina, unapređenju infrastrukture i jačanju kvaliteta života stanovništva širom Zeničko-dobojskog kantona.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK
- Galerija slika:
Ministar za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona Adnan Sirovica organizovao je prijem za predstavnike Kluba sjedeće odbojke „Bosna“ Zenica povodom osvajanja prvog mjesta na međunarodnom turniru „Priština Open 2026“, održanom u glavnom gradu Kosova.
Turnir je okupio ekipe iz Bosne i Hercegovine, Albanije i Kosova, a zenički klub ostvario je zapažen rezultat osvojivši pobjednički pehar i još jednom potvrdio kvalitet rada te značajnu ulogu koju sjedeća odbojka ima u rehabilitaciji i društvenoj integraciji osoba s invaliditetom.
Čestitajući igračima i stručnom štabu na ostvarenom uspjehu, ministar Sirovica istakao je da rezultati klubova sjedeće odbojke predstavljaju razlog za ponos cijelog Zeničko-dobojskog kantona.
- Zapaženim rezultatima i stalnim napretkom sjedeće odbojke u našem kantonu dobili smo priliku da promovišemo naš kanton i Bosnu i Hercegovinu na međunarodnim takmičenjima. Klubovi sjedeće odbojke iz Zeničko-dobojskog kantona postali su prepoznatljivi zahvaljujući dobrim rezultatima, a od naredne sezone čak četiri od osam kantonalnih klubova nastupat će u Premijer ligi Bosne i Hercegovine. Čestitam svim igračima na postignutim rezultatima i želim naglasiti da naši ratni vojni invalidi i osobe s invaliditetom imaju punu podršku Vlade Zeničko-dobojskog kantona - rekao je ministar Sirovica.
Tokom prijema razgovarano je o daljnjem razvoju sjedeće odbojke, unapređenju uslova za rad klubova te značaju sportskih aktivnosti za očuvanje zdravlja i kvalitetniju socijalnu uključenost osoba s invaliditetom.
Igrač Kluba sjedeće odbojke „Bosna“ Zenica i ratni vojni invalid Nizam Šišić zahvalio je Ministarstvu za boračka pitanja na kontinuiranoj podršci, ističući da sport ima višestruke koristi za osobe s invaliditetom.
- Meni su 64 godine i svjedok sam koliko sjedeća odbojka donosi pozitivnih stvari. Ovim putem želim pozvati roditelje djece s invaliditetom da ih uključe u sportske aktivnosti i treninge, jer je to prije svega korisno za njihovo zdravlje, samopouzdanje i socijalizaciju. Naša vrata su svima otvorena - rekao je Šišić.
Ministarstvo za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona nastavit će pružati podršku projektima i aktivnostima koje doprinose unapređenju položaja ratnih vojnih invalida i osoba s invaliditetom te promociji sporta kao važnog segmenta njihovog aktivnog i kvalitetnog života.
Ministarstvo za boračka pitanja ZDK
Ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona Antonio Šimunović sa saradnicima održao je radni sastanak s rukovodiocima centara za socijalni rad te predstavnicima nadležnih službi socijalne zaštite, s ciljem unapređenja saradnje i jačanja sistema socijalne zaštite na području kantona.
Sastanak je održan u Javnoj ustanovi Penzionerski dom sa stacionarom Zeničko-dobojskog kantona, a fokus razgovora bio je na aktuelnim izazovima u procesu smještaja korisnika u ustanove socijalne zaštite, razmjeni iskustava i primjera dobre prakse, kao i pronalaženju efikasnijih modela saradnje među institucijama uključenim u pružanje socijalne zaštite.
Posebna pažnja posvećena je podršci koju pruža Centar za hraniteljstvo Zenica osobama smještenim u hraniteljske porodice, mogućnostima dodatnog uključivanja korisnika u programe podrške te unapređenju međusobne koordinacije svih relevantnih aktera u ovoj oblasti.
Tokom sastanka razgovarano je i o mogućnostima unapređenja zakonske regulative s ciljem jačanja sistema podrške korisnicima socijalne zaštite i stvaranja kvalitetnijih uslova za ostvarivanje njihovih prava.
- Kontinuiran dijalog sa centrima za socijalni rad i službama socijalne zaštite od izuzetnog je značaja za prepoznavanje izazova s kojima se susreću u svakodnevnom radu i pronalaženje najboljih rješenja za naše građane. Opredijeljeni smo da, zajedno sa svim partnerima u sistemu socijalne zaštite, radimo na unapređenju usluga, jačanju hraniteljstva i stvaranju kvalitetnijeg i dostupnijeg sistema podrške za sve korisnike - izjavio je ministar Antonio Šimunović.
Rukovodioci i predstavnici centara za socijalni rad i službi socijalne zaštite izrazili su zadovoljstvo kontinuiranom praksom održavanja ovakvih sastanaka, ističući njihov značaj za razmjenu iskustava, usklađivanje aktivnosti i unapređenje kvaliteta usluga koje se pružaju korisnicima.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona nastavit će provoditi aktivnosti usmjerene na razvoj održivog, efikasnog i dostupnog sistema socijalne zaštite, u saradnji sa svim institucijama koje djeluju u ovoj oblasti.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK
- Galerija slika:
Featured
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona Mirza Mušija danas je u svom uredu, zajedno s pomoćnicom Mašom Škrbić primio predstavnike Košarkaškog kluba „Gradina“ Tešanj, koji su ga upoznali s dosadašnjim radom kluba, ostvarenim rezultatima i planovima za naredni period.
Tokom sastanka razgovarano je o historijskom uspjehu KK „Gradina“ Tešanj, koji je u sezoni 2025/2026 osvojio prvo mjesto u A1 ligi Federacije Bosne i Hercegovine i izborio plasman u Premijer ligu Bosne i Hercegovine, najviši rang takmičenja u državi.
Predstavnici kluba istakli su da nastup u Premijer ligi donosi značajno veće organizacione i finansijske obaveze te su predstavili planove razvoja kluba, kao i izazove s kojima će se suočiti u narednoj sezoni.
Ministar je čestitao upravi, stručnom štabu, igračima i svim članovima kluba na ostvarenom uspjehu, naglasivši da su sportski rezultati KK „Gradina“ Tešanj razlog za ponos ne samo Tešnja već i cijelog Zeničko-dobojskog kantona. Također je istakao opredijeljenost Ministarstva da, u skladu sa svojim mogućnostima i zakonskim okvirima, nastavi pružati podršku razvoju sporta i sportskih kolektiva koji ostvaruju zapažene rezultate.
Naglasio je da ovo ministarstvo kontinuirano podržava rad KK „Gradina“ Tešanj kroz programe sufinansiranja sporta, prepoznajući značaj koji ovaj klub ima za razvoj košarke, omladinskog sporta i promociju pozitivnih vrijednosti u lokalnoj zajednici. Istakao je da će Ministarstvo i u narednom periodu, u skladu sa raspoloživim mogućnostima, nastaviti pružati podršku klubu u njegovom daljem razvoju i nastupima na najvišem nivou takmičenja u Bosni i Hercegovini.
Sagovornici su se složili da je neophodno nastaviti ulagati u razvoj omladinskog sporta, stvaranje kvalitetnih uslova za rad sportskih klubova te promociju zdravih životnih vrijednosti među mladima.
Sastanak je protekao u konstruktivnoj atmosferi, uz zajedničku opredjeljenost za unaprjeđenje košarke i sporta na području Zeničko-dobojskog kantona.
Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport
Vlada Zeničko-dobojskog kantona na današnjoj 131. sjednici, kojom je predsjedavao premijer Nezir Pivić, usvojila je set odluka i izdvajanju više od milion KM sa pozicije Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta, među kojima je i podrška Košarkaškom savezu Bosne i Hercegovine sa 100.000 KM.
Radi se o sredstvima koja su nedavno na sjednici Vlade ZDK planirana u sklopu izmjena i dopuna Programa utroška sredstava ovog ministarstva, a sada su dodatnom odlukom i realizirana te će ubrzo biti i uplaćena KSBiH. Prošle je godine Vlada ZDK za KSBiH opredijelila 200.000 KM.
- Usvojene su i odluke o odobravanju sredstava i svrhu finansiranja kapitalnih projekata - općini Olovo 400.000 KM, Maglaju 100.000 KM i Varešu 45.000 KM. Za kulturne manifestacije, po osnovu javnog poziva, izdvojeno je 280.000 KM; za kulturno-historijske spomenike 100.000 KM te za omladinske aktivnosti 100.000 KM - kazao je premijer Nezir Pivić.
S pozicije Ministarstva za privredu donešena je Odluka o odobravanju 200.000 KM Turističkoj zajednici ZDK-a, za sufinansiranje izlaganja privrednih subjekata na privrednim sajmovima u 2026. godini skoro 68.000 KM.
- Vlada Zeničko-dobojskog kantona nastavlja u kontinuitetu da daje podršku našim privrednicima. Na današnjoj sjednici odobrena su sredstva za podršku učešću privrednicima na sajmovima. Poznato je da smo uspjeli vratiti naš ponos privrede – ZEPS. Dali smo poticaj za 27 privrednih subjekata na ZEPS-u. Odobreno je 200.000 KM Turističkoj zajednici ZDK-a za redovne aktivnosti i funkcionisanje – rekao je ministar za privredu ZDK Samir Šibonjić.
Ministarstvo rada, socijalne politike i izbjeglica izdvojilo je 100.000 KM za sufinansiranje projekata sanacije i rekonstrukcije lokalnog puta u Mjesnoj zajednici Bradići, Općina Maglaj. Istoj je općini, za sufinansiranje treće faze projekta vanjskog uređenja mjesnog groblja u Novom Šeheru, dodijeljeno dodatnih 25.000 KM.
Sa pozicije istog ministarstva, zaključcima su odobrene 22.781 KM za pojedince za uvezivanje radnog staža i kupovinu poljoprivrednih mašina.
- Na današnjoj sjednici Vlade usvojena je Informacija o stanju socijalne zaštite na području Zeničko-dobojskog kantona za 2025. godinu. Pomenuta informacija je detaljno načinjena i komparirana u odnosu na 2024. godinu. Djelatnost socijalne zapštite se provodi putem resornog moinistarstva, putem deset centara za socijalni rad, dvije općinske službe u saradnji sa 11 ustanova socijalne zaštite na području kantona i 14 van kantona. U 2025. godini je ostvareno 7.912 prava što je povećanje u odnosu na 2024. godinu za 366 prava. Što se tiče financija utrošeno je 56.925.661 KM – izjavio je ministar za rad, socijalnu poilitiku i izbjeglice ZDK Antonio Šimunović.
Ministarstvo za boračka pitanja izdvojilo je sredstva za pojedinačne zahtjeve za rješavanje stambenog pitanja boraca te aktivnosti Saveza slijepih boraca, u ukupnom iznosu od 96.000 KM.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona Mirza Mušija potpisao je danas sa Dževadom Alihodžićem, generalnim sekretarom Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine, Ugovor o prenosu sredstava Savezu za potrebe muških i ženskih omladinskih selekcija te seniorskih reprezentativnih selekcija Bosne i Hercegovine koje će učestvovati na evropskim prvenstvima u 2026. godini.
Radi se o iznosu od 100.000 KM. Prošle godine Zeničko-dobojski kanton doznačio je Košarkaškom savezu BiH 200.000 KM za nastup omladinskih reprezentativnih selekcija na evropskim prvenstvima.
Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić rekao je da Vlada ZDK kontinuirano ulaže u sport, prepoznajući njegov značaj za razvoj mladih i promociju Bosne i Hercegovine na međunarodnoj sceni.
- Naši sportisti i reprezentativne selekcije najbolji su ambasadori Bosne i Hercegovine. Zbog toga smatramo da je obaveza svih nivoa vlasti da pružaju podršku savezima i sportistima koji predstavljaju našu zemlju na najvećim međunarodnim takmičenjima. Vlada ZDK će i ubuduće biti partner projektima koji doprinose razvoju sporta i afirmaciji mladih ljudi – kazao je premijer Pivić.
Ministar Mirza Mušija istakao je da Zeničko-dobojski kanton iz godine u godinu povećava izdvajanja za sport te da podrška Košarkaškom savezu BiH predstavlja dio šire strategije jačanja sportskog sistema.
- Ponosni smo što možemo pomoći reprezentativnim selekcijama Bosne i Hercegovine. Ova sredstva doprinijet će kvalitetnijim pripremama i nastupima naših košarkašica i košarkaša na evropskim prvenstvima. Ulaganje u sport nije trošak nego investicija u mlade, zdrave stilove života i promociju naše države – rekao je ministar Mušija.
Generalni sekretar Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine Dževad Alihodžić zahvalio je Vladi Zeničko-dobojskog kantona na kontinuiranoj podršci.
- Puno znači ovakva podrška za KSBiH. Od Zeničko-dobojskog kantona imamo kontinuiranu pomoć. Nakon skoro deset godina ponovo smo aktivirali mušku i žensku U20 selekciju. Razlog tome je i podrška koju dobijamo od ZDK-a. Ova sredstva omogućavaju nam da kvalitetno planiramo i realizujemo pripreme reprezentativnih selekcija te predstavljaju dodatni vjetar u leđa u provođenju naših programa rada – rekao je Alihodžić.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić prisustvovao je danas Prvom kongresu sporta i gastronomije, koji se održava u Maglaju, te je zvanično otvorio ovu manifestaciju posvećenu promociji sporta, zdravih životnih stilova i značaja institucionalne podrške sportskim kolektivima.
Kongres je okupio predstavnike sportskih organizacija, obrazovnih institucija, lokalne samouprave i drugih društvenih sektora, a posebna pažnja posvećena je ulozi sporta u razvoju lokalnih zajednica te modelima finansiranja profesionalnog sporta.
Premijer Pivić istakao je da sport predstavlja jednu od najvažnijih oblasti društvenog razvoja, naglašavajući da ulaganje u sport znači ulaganje u zdravlje, odgoj mladih generacija i promociju pozitivnih društvenih vrijednosti.
U okviru programa održana je i panel-diskusija na kojoj su, uz premijera Pivića, učestvovali ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK Mirza Mušija, legendarni nogometaš i prvi kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine Vlatko Glavaš, načelnik Općine Maglaj Maid Suljaković te prof. dr. Šemso Ormanović, profesor na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu i Studijskom programu Tjelesni odgoj i sport Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici.
Kongresu je prisustvovao i ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Zeničko-dobojskog kantona Antonio Šimunović.
Premijer Pivić čestitao je organizatorima na uspješno realiziranom događaju, posebno predsjedniku RK Zagreb Vedranu Šupukoviću i načelniku Općine Maglaj Maidu Suljakoviću, istakavši da ovakve manifestacije doprinose jačanju saradnje između sportskog, obrazovnog i javnog sektora te zaslužuju kontinuiranu podršku.
Ministar Mirza Mušija kazao je da je Kongres bio odlična prilika za razmjenu iskustava i ideja sa eminentnim gostima te razgovor o temama značajnim za razvoj sporta i društva, posebno u vremenu brojnih promjena i izazova.
Naglasio je da je jedan od prioriteta Vlade Zeničko-dobojskog kantona u ovom mandatu bio snažniji fokus na razvoj sporta, što potvrđuju i budžetska izdvajanja. Dok je 2023. godine za sport bilo opredijeljeno 1,8 miliona KM, u 2026. godini ta sredstva povećana su na šest miliona KM.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Featured
Kantonalna uprava civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona organizovala je u Neumu redovnu godišnju obuku za članove Kantonalnog štaba civilne zaštite (KŠCZ). Tema obuke bila je "Komunikacija u kriznim situacijama: jasno, brzo i koordinirano", a predavač je bila Umihana Krličević Omerović iz Agencije za marketing i PR „Conversa”.
U fokusu radionice bila je komunikacija unutar Kantonalnog štaba civilne zaštite, komunikacija s gradovima i općinama a posebno komunikacija s medijima, kao važnim kanalom komuniciranja struktura civilne zaštite s javnosti. Na radionici su detektovani mogući rizici koji mogu dovesti do komunikacijskog haosa u kriznim situacijama.
Direktor Kantonalne uprave civilne zaštite i načelnik Kantonalnog štaba civilne zaštite Džavid Aličić naglašava da je u situacijama prirodne i druge nesreće stvaranje panike veoma opasno, zbog čega je prioritet da intervenciju struktura civilne zaštite prate tačne i pouzdane informacije kojima će građani vjerovati, kako bi i sami mogli poduzeti sve neophodne radnje za spašavanje života i materijalnih dobara.
- Posebno smo se fokusirali na komunikaciju s medijima, jer nam je bitno da pravovremena i prava informacija blagovremeno dođe do našeg stanovništva, kako bismo spriječili eventualne posljedice i spriječili širenje panike među našim građanima - rekao je Aličić.
Predavač Umihana Krličević-Omerović istakla je da su učesnici edukacije bili veoma proaktivni, posebno kod praktičnih vježbi.
Na edukaciji je u svojstvu komandanta Kantonalnog štaba civilne zaštite učestvovao i ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Adnan Šabani, koji je također naglasio značaj kriznog komuniciranja, zbog čega je ova tema obrađena treću godinu zaredom.
- Imali smo vrlo dobru interakciju i dobre praktične vježbe. Mislim da će ovakva edukacija dati dobre rezultate na samom terenu i da će se u praksi poboljšati sama komunikacija - rekao je ministar Šabani.
Kantonalna uprava civilne zaštite ovakvim obukama želi dodatno unaprijediti kompetencije Kantonalnog štaba civilne zaštite, a ovakve edukacije redovno se organiziraju i za sve službe spašavanja koje djeluju u sastavu struktura civilne zaštite u ovom kantonu.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Svečanim programom, kojem su prisustvovali brojni učenici, nastavnici, roditelji i gosti, Osnovna škola „Edhem Mulabdić“ u Zenici obilježila je Dan škole i 88 godina uspješnog rada.
Manifestaciji su prisustvovali premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić, ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Mirza Mušija te predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH Selvedin Šatorović.
Obraćajući se prisutnima, premijer Pivić čestitao je učenicima, nastavnicima i menadžmentu škole Dan škole, naglasivši da Vlada Zeničko-dobojskog kantona kontinuirano ulaže u unapređenje uslova za odgoj i obrazovanje te podržava projekte koji doprinose kvalitetnijem obrazovnom procesu.
– Ovu školu smatramo veoma važnom. Danas mogu podijeliti radosnu vijest da je raspisan tender za rekonstrukciju cjelokupne škole čija je vrijednost 2.365.000 KM. To je najveći pojedinačni iznos koji se izdvaja za jednu školu u našem kantonu. Očekujem da bi radovi mogli početi ubrzo, možda već tokom školskog raspusta – kazao je premijer Pivić.
Naglasio je da Vlada Zeničko-dobojskog kantona nastavlja ulagati u obrazovanje, kako kroz poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih, tako i kroz podršku učenicima i infrastrukturne projekte.
– U protekle dvije i po godine više puta smo povećavali plaće zaposlenima u obrazovanju, a već narednog mjeseca planirano je novo povećanje. Nastavljamo osiguravati besplatne udžbenike za sve učenike osnovnih škola te ulagati u unapređenje školske infrastrukture širom kantona – poručio je premijer Pivić.
OŠ „Edhem Mulabdić“ jedna je od škola obuhvaćenih velikim projektom energetske efikasnosti koji se realizuje uz podršku njemačke razvojne banke KfW. Projektom su predviđeni utopljavanje objekta, zamjena energenta te unutrašnja rekonstrukcija škole, čime će biti značajno unaprijeđeni uslovi za boravak i rad učenika i nastavnog osoblja. Proces pripreme i raspisivanja tendera trajao je duže zbog procedura koje prate projekte finansirane sredstvima KfW-a.
Ministar Mušija istakao je značaj obrazovnih ustanova koje svojim radom i rezultatima doprinose razvoju lokalne zajednice i društva u cjelini, naglasivši da su učenici najveća vrijednost svakog obrazovnog sistema.
U okviru programa predstavljeni su uspjesi učenika i nastavnika ostvareni tokom protekle školske godine, a prigodnim kulturno-zabavnim sadržajem učenici su pokazali svoje talente, kreativnost i znanje.
Dan škole bio je prilika da se još jednom istakne važnost ulaganja u obrazovanje kao temelja razvoja društva i stvaranja boljih uslova za buduće generacije.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Predsjednik Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine Vico Zeljković posjetio je danas sjedište Zeničko-dobojskog kantona, gdje je sa premijerom Nezirom Pivićem i ministrom za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Mirzom Mušijom razgovarao o realizaciji projekta izgradnje Nacionalnog stadiona Bosne i Hercegovine u Zenici.
Tokom sastanka razgovarano je o dosadašnjim aktivnostima na realizaciji ovog značajnog sportskog infrastrukturnog projekta, kao i narednim koracima koji će omogućiti njegovu dalju realizaciju.
Predsjednik N/FSBiH Vico Zeljković izrazio je zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa Vladom Zeničko-dobojskog kantona, istakavši da je zajednički pristup ključan za uspješnu realizaciju projekta.
- Drago mi je da sam danas bio kod premijera Zeničko-dobojskog kantona Nezira Pivića. Nastavili smo raditi na aktivnostima koje smo veoma ozbiljno započeli kada je riječ o Nacionalnom stadionu. Nakon završetka idejnog projekta, koji smo realizirali zajedno sa Vladom Zeničko-dobojskog kantona, postigli smo dogovor i saglasnost da zajednički finansiramo i izradu glavnog projekta. To je izuzetno važan korak za samu izgradnju stadiona. Krećemo se planiranom dinamikom i zahvaljujem premijeru Piviću na razumijevanju i podršci koju je pružio kako izradi idejnog, tako i glavnog projekta. Uvjeren sam da ćemo već ove godine uspjeti započeti radove na izgradnji Nacionalnog stadiona – rekao je Zeljković.
Premijer Pivić naglasio je da je izgradnja Nacionalnog stadiona Bosne i Hercegovine jedan od najvažnijih sportskih infrastrukturnih projekata u državi te da će Vlada Zeničko-dobojskog kantona nastaviti pružati podršku njegovoj realizaciji.
- Izgradnja Nacionalnog stadiona Bosne i Hercegovine jedan je od najvažnijih sportskih infrastrukturnih projekata u našoj zemlji. Zeničko-dobojski kanton od samog početka prepoznao je njegov značaj i zato smo zajedno sa Nogometnim/Fudbalskim savezom Bosne i Hercegovine finansirali izradu idejnog projekta, a danas smo dogovorili i zajedničko finansiranje izrade glavnog projekta. To je naredni važan korak koji će omogućiti početak realizacije ovog historijskog projekta – kazao je premijer Pivić.
Premijer je objasnio da je ove godine napravljen značajan iskorak kada je riječ o podršci sportu, povećavši izdvajanja sa dva na šest miliona konvertibilnih maraka. Time je pokazano da sport zauzima važno mjesto u razvojnim politikama Zeničko-dobojskog kantona.
- Zenica i Zeničko-dobojski kanton nalaze se u srcu Bosne i Hercegovine i ponosni smo što je upravo Bilino polje dom reprezentacije Bosne i Hercegovine. Na ovom stadionu ostvareni su neki od najvećih uspjeha bh. nogometa, uključujući i plasman reprezentacije na Svjetsko prvenstvo. Uvjeren sam da ćemo zajedničkim djelovanjem Vlade Zeničko-dobojskog kantona, Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH i drugih partnera stvoriti uslove da Bosna i Hercegovina dobije moderan nacionalni stadion kakav njeni sportisti i navijači zaslužuju – rekao je premijer Pivić.
Sagovornici su izrazili uvjerenje da će nastavak uspješne saradnje Vlade Zeničko-dobojskog kantona i Nogometnog/Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine omogućiti da projekat Nacionalnog stadiona bude realiziran planiranom dinamikom, na zadovoljstvo sportista, navijača i svih građana Bosne i Hercegovine.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
