Featured
Sekretarijat za zakonodavstvo Vlade Zeničko-dobojskog kantona i Ministarstvo za pravosuđe i upravu, uz značajnu podršku OSCE-misije u Bosni i Hercegovini, organizovali su u Zenici jednodnevni seminar za predstavnike kantonalnih organa javne uprave te jedinica lokalne samouprave u ovom kantonu o primjeni jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u Zeničko-dobojskom kantonu.
Dobrodošlicu šefici Terenskog ureda OSCE-a u Travniku Magdaleni Stanczyk i njenim saradnicima, kao i svim učesnicima seminara, poželio je premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić, koji je ukazao na važnost unificiranja pravila za izradu pravnih propisa.
- Različita tumačenja propisa mogu dovesti do pravne nesigurnosti i pravnih sporova. Zbog toga moramo težiti ka tome da imamo što bolje i preciznije propise, a u konačnici i lakše primjenjive. Siguran sam da uz kapacitete javne uprave našeg kantona te podršku OSCE-a kao iskrenog partnera možemo doći do kvalitetnih propisa, koji su istovremeno usklađeni s međunarodnim standardima, propisima i konvencijama koje je preuzela država BiH - rekao je premijer Pivić.
Ovom prilikom predstavljen je Priručnik o pravilima za izradu pravnih propisa u Zeničko-dobojskom kantonu, koji je priredilo kantonalno Ministarstvo za pravosuđe i upravu, a održana je i radionica o Praktičnoj primjeni Jedinstvenih pravila za izradu pravnih propisa u ovom kantonu.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Featured
U zgradi Vlade Zeničko-dobojskog kantona danas je upriličeno svečano potpisivanje ugovora o dodjeli finansijskih sredstava za programe i projekte od značaja za održivost povratka. Ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice, Antonio Šimunović, potpisao je ugovore s predstavnicima 20 udruženja, čime je ozvaničena podrška projektima ukupne vrijednosti 50.000 KM.
Sredstva su dodijeljena putem javnog poziva koji je bio usmjeren na udruženja raseljenih lica i povratnika, a podržane su inicijative iz oblasti zaštite kulturno-historijskog naslijeđa, ekologije, sporta te očuvanja tradicijskih vrijednosti.
Ministar Antonio Šimunović istakao je važnost ove podrške za jačanje lokalnih zajednica.
- Ovi ugovori nisu samo finansijska podrška, već potvrda našeg opredjeljenja da budemo uz ljude koji su se vratili u svoje domove. Odabranih 20 projekata pokriva širok spektar aktivnosti, od nabavke zvučnih knjiga za slijepe osobe u Doboj Jugu, preko ekoloških akcija u Maglaju, do sportskih i kulturnih manifestacija u Žepču, Varešu, Zavidovićima i Olovu. Svaka od ovih aktivnosti direktno doprinosi kvalitetnijem životu i jačanju društvene povezanosti na terenu – kazao je ministar Šimunović.
Maksimalan iznos po projektu iznosio je do 7.500 KM, a komisija je vršila odabir na osnovu strogih kriterija koji uključuju broj povratnika u članstvu udruženja i dosadašnje rezultate rada.
Korisnici sredstava su izrazili zahvalnost ministru Šimunoviću i Vladi ZDK, naglasivši da je ovo ključan podsticaj za opstanak udruženja koja su često jedini nosioci društvenog života u povratničkim mjesnim zajednicama. Svi projekti moraju biti realizovani, a sredstva opravdana do kraja tekuće godine.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice
Featured
Multisektorskim pristupom institucija i ustanova te radom Koordinacionog tijela za izradu i provođenje Programa mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama i djecom, Zeničko-dobojski kanton izgradio je model koji predstavlja primjer dobre prakse u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Ovo je istaknuto na press konferenciji održanoj u sjedištu Vlade Zeničko-dobojskog kantona, na kojoj su predstavljeni rezultati realizacije Programa mjera za 2025. godinu, kao i planirane aktivnosti za 2026. godinu.
Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić naglasio je značaj koordiniranog djelovanja svih institucija, ali i saradnje sa nevladinim sektorom.
- Izuzetno je važno da imamo snažnu saradnju sa nevladinim sektorom, jer upravo ta sinergija daje konkretne rezultate. Vidjeli smo pozitivne efekte rada Koordinacionog tijela, ali istovremeno i određene pokazatelje koji nas upozoravaju da moramo pravovremeno reagovati kako bismo spriječili neželjene posljedice - izjavio je premijer Pivić.
Ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice Antonio Šimunović istakao je da je prevencija nasilja i zaštita žrtava jedan od ključnih prioriteta Vlade ZDK.
- Prevencija nasilja i zaštita žrtava nije samo zakonska obaveza, već i moralni imperativ. Kroz rad Koordinacionog tijela i provedbu Programa mjera za period 2025–2026. godine nastavljamo jačati institucionalni odgovor na ovu pojavu - kazao je Šimunović.
Dodao je da Zeničko-dobojski kanton kontinuirano radi na jačanju kapaciteta institucija koje se bave zaštitom žrtava, navodeći kao primjer Sigurnu kuću „Medica“ Zenica, čiji rad Vlada sufinansira od 2010. godine, a sredstva su u međuvremenu značajno povećana.
Ukazao je i na zabrinjavajuće trendove, ističući da je povećan broj osoba smještenih u Sigurnu kuću, kao i broj izrečenih zaštitnih mjera, ali da to, s druge strane, potvrđuje i efikasniji odgovor nadležnih institucija.
Direktorica Udruženja „Medica“ Zenica Sabiha Husić naglasila je značaj institucionalne koordinacije u borbi protiv nasilja u porodici.
- Prema Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici, sve nadležne institucije imaju obavezu imenovati svoje predstavnike u Koordinaciono tijelo, koje ima ključnu ulogu u usklađivanju aktivnosti i jačanju sistema zaštite žrtava - navela je Sabiha Husić.
Posebno je ukazala na zabrinjavajuće podatke o nasilju nad djecom, navodeći da su u prvim mjesecima ove godine u Sigurnoj kući zbrinute žene i djeca, te da je evidentiran porast slučajeva u kojima su počinioci nasilja upravo roditelji.
- Sve češće imamo situacije da su djeca žrtve nasilja u vlastitim porodicama, tamo gdje bi trebala imati sigurnost i podršku za zdrav razvoj - upozorila je Husić.
Sudionici press konferencije kazali su da će se u narednom periodu dodatno raditi na jačanju saradnje između institucija, kao i na razmjeni iskustava sa drugim kantonima, s ciljem unapređenja sistema prevencije i zaštite od nasilja u porodici i nasilja nad ženama i djecom.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Ministar za privredu Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić održao je sastanak sa izvršnom direktoricom Investicijske fondacije Impakt Sanjom Miovčić, na kojem se razgovaralo o unapređenju saradnje i jačanju podrške razvoju poduzetništva kod mladih.
Tokom sastanka posebna pažnja posvećena je programima koji imaju za cilj osnaživanje mladih ljudi da pokrenu vlastite biznise, uz stručnu i finansijsku podršku. Sagovornici su se saglasili da je razvoj poduzetničkog duha kod mladih ključan za dugoročni ekonomski rast i smanjenje nezaposlenosti.
Dogovorena je konkretna saradnja između Ministarstva za privredu ZDK i Investicijske fondacije Impakt na implementaciji programa podrške mladim poduzetnicima, koji će obuhvatiti edukacije, mentorsku podršku, kao i finansijske podsticaje za pokretanje i razvoj poslovnih ideja.
Ministar Šibonjić istakao je opredijeljenost Vlade Zeničko-dobojskog kantona da nastavi ulagati u projekte koji stvaraju nove prilike za mlade, naglašavajući da je partnerstvo sa relevantnim organizacijama poput Impakta od izuzetnog značaja.
Direktorica Miovčić izrazila je zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom i naglasila spremnost fondacije da kroz zajedničke projekte doprinese razvoju održivog poduzetništva i kreiranju novih radnih mjesta.
Ova inicijativa predstavlja još jedan korak ka stvaranju povoljnijeg poslovnog okruženja i jačanju ekonomskog razvoja Zeničko-dobojskog kantona.
Ministarstvo za privredu ZDK
Featured
Delegacija Zeničko-dobojskog kantona, koju su predvodili premijer Nezir Pivić i predsjedavajući Skupštine Ćazim Huskić, prisustvovala je danas svečanosti povodom Dana OŠ "Begov Han" u Begovom Hanu, općina Žepče, kojom je obilježen 105. rođendan ove škole. U delegaciji su bili i ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Mirza Mušija te ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Jasmin Čajić.
Premijer Pivić je čestitao veliki jubilej menadžmentu, nastavnicima, osoblju, učenicima i roditeljima, rekavši da je obrazovanje jedan od najvažnijih prioriteta vlade koju predvodi, a što pokazuje kontinuiranim ulaganjem u infrastrukturu, unapređenjem nastavnih planova i programa kako bi se prilagodili potrebama tržišta rada, ali i kroz poboljšanje materijalnog statusa zaposlenih.
- U protekle dvije i po godine plaće uposlenih smo povećavali u dva navrata, a do ljeta planiramo zaključiti novi kolektivni ugovor kojim će plate biti povećane najmanje 10 posto. Ulaganje u obrazovanje je ulaganje u budućnost, a nikako trošak - rekao je premijer Pivić. Podsjetio je da je Vlada i ove godine nabavila udžbenike za sve razrede osnovne škole, za što je izdvojila oko 2,5 miliona KM, a kako bi olakšala roditeljima pripremu djece za školu.
Resorni ministar Mirza Mušija rekao je da se ovakvim pristupom želi vratiti dostojanstvo prosvjetnim radnicima koji su ključna karika u lancu obrazovanja te da je obrazovanje garant opstojnosti jedne države.
- Nema nastavnog procesa bez zadovoljnog prosvjetnog radnika. Zato kontinuirano radimo na poboljšanju materijalnog položaja, a značajna sredstva ulažemo u infrastrukturu kako bismo omogućili još bolje uslove za nastavnike i našu djecu - rekao je Mušija.
Diektor OŠ "Begov Han" Nevres Memčić zahvalio je Vladi i resornom ministarstvu što prepoznaju potrebe ove škole kroz kontinuirana ulaganja u infrastrukturu, ali i ulaganje u nastavni proces i poboljšanje položaja svih zaposlenih.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Kantonalna inspekcija rada za oblast radnih odnosa, u okviru pojačanih aktivnosti na suzbijanju rada na crno, dana 16.04.2026. godine provela je zajedničku akciju sa Službom za poslove sa strancima – Terenski centar Zenica i Ministarstvom unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona.
Tokom akcije zatečeno je 18 stranih državljana koji nisu imali regulisan radnopravni status u skladu sa važećim propisima, te će protiv pravnih i odgovornih lica biti poduzete zakonom predviđene mjere.
Kantonalna inspekcija rada za oblast radnih odnosa i u narednom periodu nastavit će s pojačanim inspekcijskim nadzorima s ciljem suzbijanja rada na crno i zaštite prava radnika.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove ZDK
U sjedištu Vlade Zeničko-dobojskog kantona potpisani su ugovori o sufinansiranju projekata izgradnje, rekonstrukcije i sanacije objekata vjerskih zajednica i objekata koji imaju status nacionalnih spomenika na području kantona, u ukupnoj vrijednosti od 550.000 KM.
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Mirza Mušija, u prisustvu premijera Nezira Pivića, potpisao je ugovore s predstavnicima Medžlisa Islamske zajednice Zenica, Tarikatskog centra u BiH, Župe sv. Ilije proroka u Zenici, Župe sv. Leopolda Mandića u Maglaju, Medžlisa Islamske zajednice Žepče, Župe Srca Isusova u Čajdrašu - Zenica, Župe sv. Ante Padovanskog u Žepču, Župe sv. Ilije u Novom Šeheru, Srpske pravoslavne crkvene opštine u Tešnju i Župe sv. Ane u Radunicama (Žepče).
– Vjerske zajednice su iznimno važne za društvo. Svjesni smo da su potrebe mnogo veće i da često imamo zahtjeve koji prevazilaze predviđene okvire. Ovo nije kraj kada je riječ o pomoći vjerskim zajednicama u ovoj budžetskoj godini – rekao je premijer Pivić.
Ministar Mušija je izrazio zadovoljstvo što je resorno ministarstvo bilo u mogućnosti da pomogne u realizaciji navedenih projekata.
– Kroz ovaj program podržavamo rekonstrukciju i stvaranje boljih uslova u sakralnim objektima, u kojima djeluju ljudi životno opredijeljeni za misionarski rad i pomoć drugima. Cilj je jačanje vrijednosti koje doprinose da budemo bolji, čestitiji i pravedniji ljudi. Želim vam uspjeh i istrajnost u radu s ljudima – kazao je ministar Mušija.
Predstavnici vjerskih zajednica zahvalili su Vladi Zeničko-dobojskog kantona na razumijevanju potreba vjerskih zajednica, ali i njihovog značaja za cjelokupno društvo.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Ministarstvo za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona izvršilo je isplatu prve rate boračkih stipendija za 1.329 korisnika, studenata branilaca i članova njihovih porodica, za studijsku 2025/2026. godinu. Za ovu namjenu isplaćeno je 232.587,50 KM, dok je Budžetom Ministarstva za boračke stipendije ukupno planirano 1.860.700,00 KM.
Stipendije se dodjeljuju studentima prvog i drugog ciklusa studija, kako redovnog tako i samofinansirajućeg statusa, a isplata se vrši u osam jednakih rata. Iznos stipendije povećan je u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 1.100 KM za studente prve godine studija, odnosno 1.500 KM za studente druge i viših godina.
Raspodjela sredstava po lokalnim zajednicama obuhvata: Općinu Breza – 61 korisnik (10.737,50 KM), Doboj Jug – 41 korisnik (7.187,50 KM), Kakanj – 120 korisnika (20.600,00 KM), Maglaj – 78 korisnika (13.375,00 KM), Olovo – 46 korisnika (8.275,00 KM), Tešanj – 126 korisnika (22.025,00 KM), Usoru – 23 korisnika (4.112,50 KM), Vareš – 32 korisnika (5.600,00 KM), Grad Visoko – 177 korisnika (30.787,50 KM), Grad Zavidovići – 153 korisnika (27.037,50 KM), Grad Zenica – 305 korisnika (53.387,50 KM) i Općinu Žepče – 167 korisnika (29.462,50 KM).
Resorni ministar Adnan Sirovica naglasio je da Ministarstvo kontinuirano osigurava sredstva za ovu namjenu, te da pravo na stipendiju ostvaruju svi studenti koji ispunjavaju propisane uslove.
- Sredstva za boračke stipendije u potpunosti su planirana Budžetom Ministarstva i u ovoj studijskoj godini iznose 1.860.700 KM. Nastavit ćemo pratiti dinamiku isplata kako bismo osigurali njihovo redovno mjesečno izvršavanje - kazao je ministar Sirovica.
Govoreći o dinamici isplate prve rate, ministar je pojasnio da Ministarstvo nije uzrok eventualnog kašnjenja.
- Isplata je izvršena odmah nakon što su Ministarstvu dostavljena sva pravosnažna rješenja o dodjeli stipendija, što je zakonski uslov za realizaciju. Do kašnjenja je došlo zbog produženih administrativnih procedura na nivou pojedinih lokalnih zajednica, uključujući dostavu i pravosnažnost rješenja – rekao je ministar Sirovica.
Ministarstvo za boračka pitanja Zeničko-dobojskog kantona i u narednom periodu nastavit će podržavati studente iz boračke populacije, s ciljem unapređenja njihovog obrazovanja i stvaranja boljih uslova za budućnost.
Ministarstvo za boračka pitanja ZDK
- Galerija slika:
Delegacija Zeničko-dobojskog kantona, predvođena ministrom privrede Samirom Šibonjićem, boravi u radnoj posjeti Republici Sloveniji, gdje učestvuje na Međunarodnom industrijskom sajmu u Celju – jednom od najznačajnijih industrijskih događaja u regiji.
Ministar Šibonjić istakao je da je prisustvo ZDK na ovom prestižnom sajmu strateški važan korak ka jačanju međunarodne saradnje i pozicioniranju domaće privrede na evropskom tržištu.
- Naš cilj je otvoriti vrata novim investicijama, osnažiti izvozno orijentisane kompanije i omogućiti direktno povezivanje sa relevantnim partnerima iz Evropske unije – kazao je ministar Šibonjić.
Sajam u Celju, u organizaciji Celjskog sajma, okuplja više od 200 izlagača iz oblasti industrijskih inovacija, savremenih tehnologija i proizvodnih rješenja, te predstavlja ključnu platformu za razmjenu znanja i uspostavljanje poslovnih kontakata.
Uz predstavnike Ministarstva privrede ZDK, delegaciju čine i privrednici iz kantona, članovi Razvojne agencije ZEDA, kao i predstavnici sajma ZEPS, dok dodatnu snagu nastupu daje učešće oko 30 kompanija iz Zeničko-dobojskog kantona.
Tokom posjete ministar Šibonjić održao je niz bilateralnih sastanaka sa predstavnicima industrijskih kompanija i institucija, s ciljem uspostavljanja konkretnih oblika saradnje i otvaranja novih poslovnih prilika za privredu ZDK.
Posjeta Celju potvrđuje opredijeljenost Vlade ZDK za aktivan rad na unapređenju poslovnog ambijenta, internacionalizaciji domaćih kompanija i jačanju njihove konkurentnosti na zahtjevnom evropskom tržištu.
Slovenija ostaje jedan od najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera Bosne i Hercegovine, a snažne ekonomske veze dodatno potvrđuju brojni uspješni poslovni primjeri bh. kompanija i građana u toj zemlji.
Ministarstvo privrede Zeničko-dobojskog kantona nastavit će intenzivno podržavati ovakve inicijative, s ciljem stvaranja novih radnih mjesta, privlačenja investicija i osiguranja dugoročnog ekonomskog rasta.
Ministarstvo za privredu ZDK
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona Mirza Mušija potpisao je danas ugovor sa Općinom Doboj Jug i načelnikom Mirnesom Tukićem o realizaciji projekta izgradnje Sportskog centra u ovoj općini.
Riječ je o značajnom infrastrukturnom projektu koji će doprinijeti razvoju sporta i unapređenju uslova za rekreaciju građana. Planirani Sportski centar prostirat će se na više od 1.200 kvadratnih metara, sa kapacitetom od 300 sjedećih mjesta, te će sadržavati moderne svlačionice i prateće sadržaje.
Ukupna vrijednost prve dvije faze projekta iznosi 1,2 miliona KM. Realizacija će biti osigurana zajedničkim finansiranjem, uz podršku Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK u iznosu od 700.000 KM, Federalnog ministarstva kulture i sporta sa 400.000 KM, te učešće budžeta Općine Doboj Jug.
Ministar Mušija istakao je da Vlada ZDK nastavlja kontinuitet ulaganja u sportsku infrastrukturu.
- Nastavljamo ulagati u sportsku i školsku infrastrukturu, jer želimo stvoriti kvalitetne uslove za razvoj mladih i unaprijediti kvalitet života u svim lokalnim zajednicama našeg kantona - poručio je ministar Mušija.
Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK
Zajedničkim sredstvima Vlade Zeničko-dobojskog kantona, Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH i Kantonalne bolnica Zenica realizovan je projekat izgradnje nove zgrade i postrojenja za zbrinjavanje medicinskog infektivnog otpada, čime je napravljen značajan iskorak u unapređenju zdravstvenog sistema i zaštite okoliša u ovom kantonu.
Riječ je o savremenom postrojenju koje omogućava sterilizaciju medicinskog otpada na visokim temperaturama, nakon čega se on pretvara u neinfektivni komunalni otpad, znatno lakši za daljnje odlaganje. Kapacitet postrojenja iznosi oko 100 tona godišnje, što je dovoljno za potrebe Kantonalne bolnice Zenica, ali i drugih zdravstvenih ustanova na području Zeničko-dobojskog kantona.
Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić istakao je da ovaj projekat predstavlja dio šireg ciklusa ulaganja u sektor zdravstva.
- Ovo je samo jedan u nizu projekata koje realizujemo u zdravstvu, a posebno u Kantonalnoj bolnici Zenica. Za prvu fazu izgradnje nove bolnice već smo osigurali oko 20 miliona KM, a u narednom periodu očekujemo realizaciju i drugih značajnih projekata. U toku je i izrada idejnog rješenja za novu zgradu KBZ-a, što potvrđuje našu opredijeljenost da kontinuirano unapređujemo zdravstvenu infrastrukturu – kazao je premijer Pivić.
Zamjenik predsjedavajućeg Skupštine Zeničko-dobojskog kantona Goran Bulajić podsjetio je da je realizacija ovog projekta započela prije deset godina.
- Ovaj projekat je započet još u vrijeme kada sam obavljao funkciju kantonalnog ministra za okoliš, kada su osigurana sredstva Fonda za zaštitu okoliša. Danas svjedočimo njegovoj uspješnoj realizaciji, što pokazuje da Vlada ZDK i menadžment Kantonalne bolnice Zenica imaju kapacitet da realizuju i najzahtjevnije projekte – istakao je Bulajić.
Direktor Kantonalne bolnice Zenica Tarik Zulović naglasio je da je vrijednost projekta veća od milion KM te pojasnio način rada postrojenja. Prema njegovim riječima medicinski otpad se u ovom postrojenju sterilizuje na temperaturi od 135 stepeni Celzijusa, čime se pretvara u sitni, neinfektivni komunalni otpad. Na taj način količina infektivnog otpada koja se odlaže na regionalnu deponiju Mošćanica svodi se na minimum.
- Kapacitet postrojenja omogućava zbrinjavanje otpada ne samo iz KBZ-a nego i iz drugih zdravstvenih ustanova u kantonu – rekao je Zulović i dodao da će u narednom periodu biti potpisani sporazumi sa drugim zdravstvenim ustanovama o pružanju usluga zbrinjavanja medicinskog infektivnog otpada.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Delegacija Zeničko-dobojskog kantona prisustvovala je danas obilježavanju 33. godišnjice masakra nad bošnjačkim civilima u Ahmićima kod Viteza.
Premijer Nezir Pivić i ministar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Jasmin Čajić su nakon komemoracije u Multimedijalnom centru, položili cvijeće i proučili Fatihu na spomen-obilježju žrtvama zločina, koji su počinile jedinice Hrvatskog vijeća odbrane u zoru 16. aprila 1993. godine.
Pripadnici HVO-a ubili su 116 civila bošnjačke nacionalnosti, spalili selo i srušili mjesnu džamiju. Najmlađa žrtva je bila tromjesečna beba, a najstarija je imala 82 godine. Porodice još uvijek tragaju za posmrtnim ostacima 15 žrtava.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
U Maglaju je danas svečano obilježen 15. april – Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine, uz bogat program i prisustvo brojnih zvanica, građana i predstavnika više nivoa vlasti.
Obilježavanju su prisustvovale delegacije Vlade i Skupštine Zeničko-dobojskog kantona, koje su predvodili premijer Nezir Pivić i predsjedavajući Skupštine Ćazim Huskić.
Program je započeo okupljanjem u Parku domovine, nakon čega je upriličen svečani defile kroz grad, dok je centralni dio manifestacije – svečana akademija – održan u Parku ljiljana, uz prigodan kulturno-umjetnički program.
Poseban značaj ovogodišnjem obilježavanju dalo je svečano otvaranje Centralnog spomen-obilježja šehidima i poginulim braniocima Maglaja. Vrpcu su presjekli premijer ZDK Nezir Pivić, ministar za boračka pitanja Adnan Sirovica, načelnik Općine Maglaj Maid Saljković i savjetnik federalnog ministra za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Danijel Pašić.
Nakon toga, delegacije su položile cvijeće i odale počast šehidima i poginulim borcima.
Obraćajući se prisutnima, premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić istakao je da Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine predstavlja simbol borbe za opstanak, slobodu i dostojanstvo.
- Petnaesti april, Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine, nije samo datum. To je dan naroda, dan kada se iz potrebe rodila snaga da se brani ono najsvetije – dom, porodica i država Bosna i Hercegovina. U najtežim trenucima naše historije borci Armije RBiH pokazali su hrabrost, odlučnost i spremnost na najveću žrtvu - kazao je premijer Pivić.
Naglasio je da žrtva šehida i poginulih boraca predstavlja trajni temelj države, ali i obavezu sadašnjih i budućih generacija.
- Naša je dužnost da čuvamo istinu, njegujemo kulturu sjećanja i gradimo društvo u kojem će vrijednosti za koje su se borili naši heroji imati zasluženo mjesto. Armija RBiH ostaje simbol jedinstva, a njene tekovine danas dostojanstveno baštini Drugi pješadijski (rendžerski) puk Oružanih snaga BiH - poručio je premijer Pivić.
Ministar za boračka pitanja ZDK Adnan Sirovica posebno je istakao značaj prisustva mladih na obilježavanju ovog važnog datuma.
- Oko 200 djevojčica i dječaka iz maglajskih osnovnih i srednjih škola danas ponosno mašu zastavama naše zemlje. Važno je da mlade generacije čuju istinu o vremenu u kojem je odbranjena Bosna i Hercegovina“, kazao je ministar Sirovica.
Dodao je da obilježavanje Dana Armije RBiH nije samo sjećanje na herojske dane, već i trajna opomena.
- Sloboda se ne podrazumijeva, ona se čuva istinom, dostojanstvom i pamćenjem. Naša je obaveza da ne dozvolimo da se zaboravi istina o herojstvu branilaca Bosne i Hercegovine, ali i da zajednički radimo na izgradnji sigurnog i prosperitetnog društva - istakao je Sirovica.
Obilježavanje Dana Armije Republike Bosne i Hercegovine u Maglaju proteklo je u dostojanstvenoj atmosferi, uz snažne poruke jedinstva, zahvalnosti i trajnog sjećanja na one koji su dali svoje živote za slobodu domovine.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Tradicionalna manifestacija Izbor sportiste Zeničko-dobojskog kantona za 2025. godinu održana je 14. aprila u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica. Organizator manifestacije i ove godine bio je NIPD „Naša riječ“ Zenica, dok su generalni pokrovitelji bili Vlada Zeničko-dobojskog kantona i resorno Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport.
– Vi, dragi sportisti, niste samo šampioni na terenu. Vi ste uzori mladima, ambasadori naših gradova i najbolji dokaz da se iz Zeničko-dobojskog kantona može stići do najvećih sportskih visina. Kao Vlada Zeničko-dobojskog kantona jasno i odlučno stojimo iza sporta, ne deklarativno, nego konkretnim mjerama i rekordnim ulaganjima. Ove godine izdvajamo historijski najveća sredstva za sport, ukupno oko šest miliona KM, čime potvrđujemo našu opredijeljenost da sport sistemski jačamo i razvijamo – poručio je premijer ZDK Nezir Pivić, koji je prisustvovao manifestaciji.
Premijer Pivić istakao je da manifestacija Izbor sportiste godine predstavlja priznanje najboljima među sportistima, trenerima i sportskim kolektivima koji svojim radom, disciplinom i upornošću ostvaruju vrhunske rezultate i dostojno predstavljaju kanton širom Bosne i Hercegovine i svijeta.
Ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona Mirza Mušija izjavio je da ulaganja u sport daju rezultate, ali da uspjeh ne dolazi preko noći. Kontinuiran rad, trud i posvećenost, kako je naveo, donose rezultate, zbog čega su ponosni na naše sportiste.
Jasmina Merdić, reprezentativka Bosne i Hercegovine u kickboksu i članica Kluba borilačkih sportova „Titanium“ Usora, te bosanskohercegovački profesionalni bokser Ahmed Krnjić, proglašeni su najboljim sportistima Kantona za 2025. godinu.
Pored njih, u red najboljih sportista ZDK-a uvršteni su Mesud Pezer i Amel Tuka iz Atletskog kluba Zenica, Edin Konjić iz Stonoteniskog kluba „Mladost“ Zenica, Vedad Karić iz Biciklističkog kluba „Rotacija – Spin“ Zenica, Kanita Muminović iz Kluba borilačkih sportova „Titanium“ Usora, Adna Berbić iz Taekwondo kluba „NUR“ Kakanj i Džan Imamović iz Konjičkog kluba „Vilenjak“ Visoko.
Za najbolje juniore proglašeni su: Enhar Mahmić i Mejrema Baručija (Atletski klub Zenica), Alem Merdan (Klub borilačkih vještina „ISAK-ZE“ Zenica), Suad Hankić (Centar borilačkih sportova Tešanj), Dženana Sulejmanović (TKD „Bosna Moštre“ Visoko), Dajra Duraković (Ski klub „ZE-2010“ Zenica) i Nađa Imamović (Konjički klub „Vilenjak“ Visoko).
Titule najboljih trenera ZDK za 2025. godinu pripale su Aidi Kalušić (Košarkaški ženski klub „Čelik BH Telecom“ Zenica), Hamzi Aliću (Atletski klub Zenica), Elvedinu Dubravcu (KBS „Titanium“ Usora) i Mirzi Pjaniću (KBS „ISAK-ZE“ Zenica).
Najbolji sportski radnici su: Aziz Kevelj (Atletski klub Zenica), Aida Bunjo (Klub ritmičke gimnastike „Čelik“ Zenica) i Irhad Hadžimehmedagić (Aero klub „Izet Kurtalić“ Visoko).
Zumra Gušo, članica Sportsko-ribolovnog kluba „Bosna“ Maglaj i Saveza za sport osoba sa invaliditetom Maglaj, te Edib Šahman, član Sportskog saveza osoba sa invaliditetom ZDK, proglašeni su za najbolje u kategoriji sportista s invaliditetom, dok je Mujo Parić iz Zavidovića proglašen za najboljeg sportskog radnika u sportu osoba sa invaliditetom u Zeničko-dobojskom kantonu za 2025. godinu.
Press služba ZDK
- Galerija slika:
Premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić i predsjedavajući Skupštine Zeničko-dobojskog kantona Ćazim Huskić uputili su čestitku svim vjernicima pravoslavne vjeroispovijesti povodom Vaskrsa.
U čestitki se navodi da ovaj veliki praznik, koji simbolizuje pobjedu života, nade i svjetlosti, podsjeća na univerzalne vrijednosti zajedništva, solidarnosti i međusobnog poštovanja.
– Neka vam vaskršnji dani donesu mir, radost i snagu da zajedno gradimo pravednije i humanije društvo. Želimo da praznik provedete u zdravlju i blagostanju, u toplini porodičnih domova, okruženi svojim najmilijima. Sretan Vaskrs! – navodi se u čestitki.
Press služba ZDK
