Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte

10 dosadašnjih ključnih lekcija iz GenProcure mreže

10 dosadašnjih ključnih lekcija iz GenProcure mreže

Mreža za akciono planiranje GenProcure (APN) jedna je od 30 takvih mreža finansiranih kroz URBACT program. Počevši u junu 2023. godine i sastavljena od 9 partnera, GenProcure se fokusira na temu rodno odgovorne javne nabavke. Poseban cilj mreže GenProcure je osigurati da naši partneri uzmu u obzir implikacije na rodnu ravnopravnost tokom dizajniranja, provođenja tendera, donošenja odluka i realizacije postupaka javne nabavke, kao i da razmotre kako se nabavke mogu koristiti za rješavanje šire nejednakosti.

Na polovini trajanja mreže, u decembru 2024. godine, održali smo 8 zajedničkih sastanaka kako bismo razgovarali o temama povezanim s rodno odgovornom javnom nabavkom. Naši partneri testirali su ideje poput analize potrošnje i uvođenja rodnih kriterija u određene postupke nabavke. Također, partneri su započeli izradu integrisanih akcionih planova koji će oblikovati njihovu buduću praksu u oblasti rodno odgovorne javne nabavke.

Zajedno smo do sada mnogo naučili, a u ovom članku predstavljamo 10 ključnih lekcija koje smo stekli!

1.     Javna nabavka je ključni mehanizam za integraciju rodne ravnopravnosti 

Gradovi širom Evrope nastoje osigurati da se rodna ravnopravnost uključi u sve aspekte njihovog djelovanja, bilo da se radi o zastupljenosti u donošenju odluka, platnim strukturama ili oblikovanju i sprovođenju strategija i mjera. Kroz GenProcure smo shvatili da je javna nabavka jedan od mehanizama koji može omogućiti integraciju rodne ravnopravnosti. Možemo razmatrati kako se rodna neravnopravnost može adresirati kroz dizajn usluga, identifikaciju pogodnih preduzeća za učešće u postupcima nabavke, kriterije koji se koriste u postupku nabavke i praćenje uticaja donesenih odluka. Rodna ravnopravnost može se integrisati u cijeli proces javne nabavke i povezati sa širim strategijama održivog razvoja.

2.    Mogućnosti za sprovođenje rodno odgovorne javne nabavke razlikuju se u različitim zemljama 

Svaki od partnera u okviru GenProcure dolazi iz različitog konteksta kada su u pitanju rodna ravnopravnost i javna nabavka. Neki partneri rade na pitanjima rodne ravnopravnosti više od 40 godina, gdje je ona već integrisana u procese donošenja odluka, dok je drugima ovaj koncept izazovan zbog državnih regulativa i praksi. Također, neki partneri već više od 10 godina primjenjuju strateški pristup javnoj nabavci, dok drugi tek počinju shvatati da nabavka nadilazi birokratski i transakcijski okvir. Stoga će se mogućnosti za realizaciju ciljeva APN-a razlikovati od zemlje do zemlje.

3.      Neophodna je integrisana kulturna promjena unutar gradova/općina

Teme rodne ravnopravnosti i javne nabavke historijski su bile odvojene unutar gradova/općina, gdje su se pitanjima rodne ravnopravnosti bavile službe za društvena pitanja, dok su se javnom nabavkom bavile službe za finansije. Kroz GenProcure učimo da rodno odgovorna javna nabavka ne može biti izolovana unutar određene službe, već treba postati odgovornost svih službi. Bilo da se radi o ekonomskom razvoju, zdravstvenim uslugama, transportu ili odvozu otpada, javna nabavka je ključna za osiguravanje efikasnih i efektivnih usluga, s rodnom ravnopravnošću kao ključnom temom.

4.   Rodno odgovorna javna nabavka ne može biti nametnuta odozgo 

Efikasna javna nabavka zahtijeva uključivanje više aktera. Potrebni su ljudi koji dizajniraju proizvode, usluge ili radove, oni koji poznaju preduzeća zainteresovana za učešće u nabavci, predstavnici nevladinih organizacija s uvidom u društveno-ekonomske izazove, tržište potencijalnih dobavljača te osobe zadužene za praćenje uspješnosti isporuke usluga. Stoga, rodno odgovorna javna nabavka ne može biti samo odgovornost grada/općine ili druge institucije koja vrši nabavku i ne može se sprovoditi odozgo – umjesto toga, zahtijeva saradnju više aktera i zajedničko djelovanje.

5.    Testiranje je ključno 

Od samog početka GenProcure-a, sa partnerima smo diskutovali o tome koliko je ova mreža inovativna i jedinstvena, s obzirom da malo gradova u Evropi aktivno primjenjuje rodno odgovornu javnu nabavku. Stoga smo mnogo pažnje posvetili učenju od vodećih gradova kako bismo identifikovali konkretne korake za uključivanje rodnih aspekata u nabavku. Ovo učenje bilo je ključno za testiranje ideja i akcija poput analize učešća preduzeća u vlasništvu žena u lancu snabdijevanja, uključivanja rodne klauzule u nabavku za parkove i uređenje pejzaža te formiranja Komisije za jednakost koja će biti uključena u proces nabavke i donošenja odluka. Sva ova testiranja su ključna za uključivanje rodne ravnopravnosti u javne nabavke.

6.    Potreban je širok spektar aktivnosti 

Ključni rezultat GenProcure mreže biće Integrisani akcioni plan koji će definisati buduće korake za sprovođenje rodno odgovorne javne nabavke. Partneri su već daleko odmakli u razvoju ovih planova i shvatili smo da su za postizanje kulturne promjene potrebne različite aktivnosti koje se odnose na: upravljanje gradom/općinom, prikupljanje i analizu podataka o troškovima, strategije, odlučivanje i procese vezane za nabavke, način na koji se osigurava uključivanje tržišta u proces i mjerenje uticaja. Zbog toga naši partneri razvijaju spektar aktivnosti koje se naslanjaju na teme rodne ravnopravnosti i ciklusa nabavki.

7.    Praksa, praksa, praksa 

Sprovođenje rodno odgovorne javne nabavke nije jednostavan zadatak – partneri se suočavaju s raznim kulturnim, institucionalnim, proceduralnim preprekama i ograničenjima u donošenju odluka. Postoji razlog zašto je rodno odgovorna javna nabavka jedinstvena tema za gradove, a to je upravo zbog njene složenosti u realizaciji. Stoga potičemo naše projektne partnere da budu realistični u pristupu uključivanju rodnih kriterija u nabavku i da ne primjenjuju univerzalan pristup na svaku robu, uslugu ili rad koji nabavljaju. Umjesto toga, potrebno je kontinuirano praktikovati uključivanje rodnih aspekata u različitim fazama procesa nabavke i za različite vrste roba, usluga i radova. Na jednom od naših sastanaka, kroz niz zadataka, logično smo istražili na kojim se tačkama ciklusa nabavke može uzeti u obzir rodna ravnopravnost te potičemo projektne partnere da primjenjuju ovu logiku u svojim nabavkama.

8.   Potrebno je više primjera 

S obzirom na to da mali broj gradova aktivno primjenjuje rodno odgovornu javnu nabavku, shvatili smo da trenutno postoji malo primjera koji pokazuju kako se rodna ravnopravnost povezuje s javnom nabavkom, posebno u pogledu vrsta rodnih klauzula koje se mogu primijeniti. Kao dio ove Mreže i u sklopu našeg Završnog rezultata Mreže, odlučili smo stoga razviti „Katalog rodnih klauzula“ – koji će sadržavati niz primjera koji mogu biti korišteni od strane naših projektnih partnera i drugih u različitim fazama ciklusa nabavke, kako bi se osiguralo da se rodna ravnopravnost uzima u obzir prilikom nabavke različitih vrsta roba, usluga i radova.

9.    Ovaj proces zahtijeva vrijeme 

Realizacija rodno odgovorne javne nabavke neće se desiti preko noći. Projektni partneri su svjesni da će sprovođenje njihovih Integrisanih akcionih planova biti dugoročan proces zbog potrebne kulturne promjene da bi se postigli strateški ciljevi. Smatramo uspjehom ako se u naredne tri godine u svakom gradu/općini rodni aspekti uključe makar u nekoliko nabavki. Cijeli ovaj proces integracije rodne perspektive i rodno odgovorne javne nabavke zahtijeva vrijeme.

10. Ovo je velika prilika 

S obzirom na URBACT-ov dalekosežan rad na temama rodno ravnopravni gradovi i strateške nabavke, GenProcure mreža predstavlja značajnu priliku za daljnje jačanje učenja i znanja o rodno odgovornim javnim nabavkama te uključuje svoje principe i diljem URBACT gradova i kod šire grupe donosilaca odluka u javnom sektoru cijele Evrope. Drugi krajnji rezultat naše Mreže će stoga biti Vodič za implementaciju rodno odgovornih nabavki, koji će biti dostupan svim gradovima zainteresovanim za pitanja rodne ravnopravnosti u ciklusu nabavki.

Ovih 10 ključnih lekcija oblikovat će aktivnosti mreže GenProcure u narednoj godini, dok se pripremamo za predstavljanje naših glavnih rezultata na završnoj konferenciji u Zagrebu u srijedu, 29. oktobra 2025. godine. Pridružite nam se tamo kako biste saznali više!

Matthew Baqueriza-Jackson je Glavni ekspert za GenProcure mrežu za akciono planiranje.

 

Tekst pripremio Matthew Baqueriza-Jackson, 13.01.2025. godine.

 

Image
Kontakt forma