Devet gradova će povezati pitanja javnih nabavki i rodne ravnopravnosti
Mreža za planiranje akcija GenProcure (APN) fokusira se na tematsku oblast rodno osjetljivih javnih nabavki. Tokom naredne dvije godine, zaključno sa decembrom 2025. godine, nastojat će podržati devet partnerskih gradova u razvoju integrisanih akcionih planova (IAP) koji omogućavaju da rodna ravnopravnost bude ključna stavka u javnim nabavkama. Javne nabavke su proces koji koriste organi javne uprave, uključujući lokalne općine i regionalne vlade, za trošenje novca na robe, usluge i radove koje su im potrebne za efikasno funkcionisanje. Javne nabavke obuhvataju sve, od dizajna roba i usluga, preko tenderske faze, do praćenja izlaza i ishoda.
Historijski, javne nabavke su se smatrale vrlo dosadnim i birokratskim procesom, gdje su se odluke često donosile na osnovu najniže cijene i vođene složenim EU i nacionalnim zakonima. Međutim, u posljednjim godinama, inspirisane aktivnostima dvije URBACT mreže (Procure i Making Spend Matter), i URBACT kapitalizacijskim aktivnostima putem online kursa, gradovi širom Evrope počeli su usvajati 'strateškiji' pristup javnim nabavkama. To znači da, pored cijene i kvaliteta preduzeća koja se takmiče za prilike javnih nabavki, naručioci razmatraju i kako proces može doprinijeti ostvarivanju šireg lokalnog ekonomskog, socijalnog i ekološkog ishoda.
Kada su u pitanju javne nabavke, URBACT program nije samo nastojao promijeniti kulture, već je kroz mreže i kapitalizacijske aktivnosti nastojao stvoriti više rodno ravnopravnih gradova. To može podrazumijevati razne mjere, osiguravajući da odluke o dizajnu usluga uzimaju u obzir potrebe različitih spolova, smanjujući rodni jaz u plaćama i osiguravajući da političari koji predstavljaju gradove budu reprezentativni za svoje zajednice.
Zaista, rodna ravnopravnost je ključna međusektorska tema svih 30 mreža za planiranje akcija koje se trenutno razvijaju na razne teme. Dakle, zašto je mreža GenProcure spojila dvostruke teme javnih nabavki i rodne ravnopravnosti? Pa, vodeći partnerski grad Vila Nova De Famalicão (Portugal) prepoznao je da, iako gradovi sve više preuzimaju socijalne aspekte (npr. stvaranje radnih mjesta) i ekološke probleme (npr. klimatske promjene) u javnim nabavkama, ne razmatraju implikacije svojih troškovnih izbora na rješavanje nejednakosti, a posebno rodne nejednakosti. Mreža GenProcure ne nastoji osigurati da se rodne ravnopravnost uzme u obzir u svim postupcima javnih nabavki, već da rod postane važan faktor u relevantnim prilikama.
Ostvarivanje ovog cilja oko promjene kultura naših devet partnera u vezi sa javnim nabavkama i rodnom ravnopravnošću neće biti lako. Naši partneri se suočavaju s nizom ključnih izazova vezanih za javne nabavke, uključujući birokratske i rigidne zakone o nabavkama, nedostatak obučenih službenika za nabavke koji bi razmatrali socijalne i ekološke aspekte, nedostatak volje za preuzimanje rizika i nedostatak želje tržišta da razmotri druge aspekte osim cijene robe, usluge ili radova koje će pružiti. Pored toga, naši partneri se suočavaju s nizom izazova vezanih za rodnu ravnopravnost, uključujući tradicionalne kulture njihovih zemalja, nedostatak iskustva u rješavanju rodne nejednakosti i izazove posebno vezane za plate i zastupljenost žena. Sve u svemu, postoji stvarni nedostatak iskustava u provođenju rodno osjetljivih javnih nabavki.
Stoga, GenProcure APN nastoji omogućiti našim gradovima da nauče kako mogu razmotriti i ugraditi rodnu ravnopravnost u javne nabavke, te kroz izradu integrisanih akcionih planova detaljno opišu kako će promijeniti kulture javnih nabavki u budućnosti, tako da rodna ravnopravnost postane ključna stavka. Naša mreža je uokvirena 'Ciklusom javnih nabavki', koji detaljno opisuje šest ključnih faza procesa javnih nabavki u kojima se mogu razmatrati socijalni, ekološki i rodni faktori. Naši partneri će naučiti kako mogu razumjeti broj preduzeća u vlasništvu žena koja čine dio njihovog postojećeg lanca snabdijevanja, kako se rezultati fokusirani na rodnu ravnopravnost mogu uključiti u strategiju nabavki, kako se rodne stavke mogu odraziti na dizajn usluga, tipove procedura koje se mogu koristiti za ugradnju rodnih stavki u tenderisanje i kako se rodni uticaji mogu mjeriti prilikom izvršenja ugovora.
Tokom protekla tri mjeseca, mi (vodeći partnerski grad i vodeći stručnjak) posjetili smo svakog od naših partnera: Koszalin (Poljska), Satu Mare (Rumunija), Umeå (Švedska), Alcoi (Španija), Messina (Italija), Stručna služba za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kantona (Bosna i Hercegovina), Zagreb (Hrvatska) i Újfehértó (Mađarska). U tome smo shvatili da naši partneri imaju vrlo različita iskustva kada je riječ o javnim nabavkama i rodnoj ravnopravnosti, pri čemu neki već imaju planove rodne ravnopravnosti na snazi i popraćene nizom aktivnosti, drugi već sarađuju s malim i srednjim preduzećima kako bi ih informisali o nadolazećim prilikama za javne nabavke, dok su neki započeli uključivanje socijalnih i ekoloških kriterija. Također smo shvatili da nijedan od naših partnera zapravo ne radi na rodno osjetljivim javnim nabavkama, što čini GenProcure fantastičnom prilikom.
Aktivnosti GenProcurea neće biti ograničene samo na APN – zapravo, Grad Famalicão je već pozvan da prezentuje na Procura+ konferenciji u Lisabonu u martu 2024. godine, a naš vodeći stručnjak nastavlja integrisati rad URBACT-a oko strateških javnih nabavki u aktivnosti EU Urban Agenda Partnerstva za inovativne i odgovorne javne nabavke. Kao mreža, s velikim nestrpljenjem očekujemo podizanje rada na rodno osjetljivim javnim nabavkama na viši nivo.
Možete ostati informisani o novostima iz GenProcure mreže za planiranje akcija putem naše posvećene web stranice , gdje možete pronaći više članaka i stručnih uvida.
Ovaj tematski članak je u izvornoj verziji dostupan na: https://urbact.eu/articles/nine-cities-link-issues-public-procurement-and-gender-equality
Izvorni članak napisao i podnio vodeći stručnjak mreže GenProcure Matthew Baqueriza-Jackson dana 11.12.2023. godine.
- Galerija slika: